Entropium i Ektropium
Oba te schorzenia to wrodzone wady powiek, prowadzące do zaburzeń w funkcjonowaniu oka, a nawet utraty wzroku.
Entropium
Entropium polega na zawinięciu się brzegu powieki w stronę gałki ocznej. Może to dotyczyć powieki górnej lub dolnej (najczęściej), a nawet obu powiek jednocześnie. Powieka podwijając się do środka powoduje, że włosy dotykają rogówki, powodując podrażnienie oka. Zaczyna ono łzawić i boleć. Pies ociera głową o różne przedmioty czy łapy. Po pewnym czasie dochodzi do uszkodzenia rogówki i stan zapalny obejmuje głębsze partie oka. Nieleczone entropium prowadzi do utraty wzroku. Leczenie polega na wycięciu kawałka skóry w powiece i zszyciu jej tak, aby nie dotykała do rogówki. Zabieg jest możliwy dopiero w wieku ok. 1 roku, gdy głowa psa przestaje rosnąć.
Czasami może zdarzyć się tak, że stwierdzone w młodym wieku entropium zanika, gdyż wraz z rosnącą głową, skóra na niej rozciąga się, odciągając powiekę od gałki ocznej. Entropium może pojawić się w wieku od 2-3 miesięcy do 3 lat. Jeśli zostaje zdiagnozowane przed ukończeniem roku, leczenie polega na podawaniu antybiotyku w kroplach, oraz kropli tworzących poślizgową warstwę ochronną rogówki. Jeśli wada jest zaawansowana, wykonuje się „fastrygowanie” powieki w celu odciągnięcia jej od gałki ocznej, kontrolując co kilka tygodni stan napięcia powieki. Po osiągnięciu roku, gdy głowa przestaje rosnąć, dokonuje się właściwej operacji.
Sposób przenoszenia wady na potomstwo nie jest do końca poznany. Na pewno nie jest ona dziedziczona za sprawa genów recesywnych, przyjmuje się, że raczej poligenicznie. Często zdarza się bowiem, że wada ta ujawnia się u potomstwa zdrowych rodziców, w liniach których nigdy nie wystąpiła. Nie jest traktowana jako choroba genetyczna, lecz jako wada wrodzona. Prawdopodobnie powoduje ją kombinacja genów matki i ojca. Łączy się ją też z genami odpowiedzialnymi za kształt powieki, kształt głowy oraz ilością zmarszczek na głowie.
Ektropium
Ektropium polega na zawinięciu się powieki w druga strone, na zewnatrz. Odstaje ona od oka, co powoduje, ze dostają się do niego zanieczyszczenia i bakterie. Oko nie jest też odpowiednio nawilżane. Prowadzi to do różnego rodzaju infekcji, które powtarzając się, mogą wpływać na jakość widzenia i zdrowie oka. Leczenie polega zazwyczaj na podawaniu preparatów leczniczych w formie kropli.