Niedoczynność tarczycy - Bernenski Pies Pasterski i Pinczer Miniaturowy

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Ben Williams
Hodowla Mocne Góralki
Hodowla Mocne Góralki
Przejdź do treści

Niedoczynność tarczycy (hypotyreoidyzm) jest choroba dziedziczna. Przyczyna schorzenia są zaburzenia w działalności układu immunologicznego. Z nieznanych jak dotąd przyczyn organizm psa produkuje przeciwciała (ATA lub TgAA), które przyczepiają się do komórek tarczycy. Układ odpornościowy reaguje natychmiastowym niszczeniem tych komórek. Następuje zmniejszenie produkcji hormonów przez tarczycę. Niedobór hormonów T3 i T4, odpowiedzialnych za szybkość przemiany materii, powoduje, że dłużej trwają podstawowe procesy w organizmie (produkcja ciepła i innych substancji, produkcja komórek).

Przyczyny

Zaburzenie to głównie przenoszone jest z rodziców na potomstwo. Inne przyczyny to np. nowotwory i infekcje tarczycy, wady przysadki, która pobudza prace tarczycy.

Objawy

Komórki tarczycy niszczone są powoli, dlatego pierwsze objawy pojawiają się dopiero, gdy zniszczona zostanie większość gruczołu zachowanie - ospałość, duża wrażliwość na zimno, brak energii skóra - łysienie po bokach, na ogonie, wokół szyi; zapalenia skóry i uszu, duże gubienie sierści układ pokarmowy - słaby apetyt, częste zaparcia lub biegunki inne - zaburzenia płodności, zwolnienie pracy serca, anemia, wysoki poziom cholesterolu, choroby rogówki oka

Rozpoznanie

Schorzenie to rozpoznaje się na podstawie badania moczu i krwi - oznaczenia poziomu hormonów T3 i T4, poziomu cholesterolu. Nie jest to jednak dokładna metoda, zwłaszcza u suk. W czasie cieczki czy ciąży, poziom hormonów znacznie się zmienia, wiec wyniki poziomu hormonów nie są całkiem miarodajne. W krajach zachodnich istnieje możliwość przebadania psa na obecność ATA. Jest to badanie najlepsze - przeciwciała są obecne dużo wcześniej, zanim poziom hormonów się obniży na tyle, aby to wykryć. Jedyna jak narazie możliwość wykonania takiego badania, to przesłanie do zachodnich laboratoriów próbki krwi. Pośrednictwo w tym oferuje serwis weterynaryjny.

Leczenie

Leczenie niedoczynności polega na podawaniu syntetycznego hormonu T4 i trwa przez całe życie psa.

Zapobieganie

Zapobieganie możliwe jest na razie jedynie poprzez niewłączanie do hodowli osobników chorych, oraz wykonanie badań psów przed kryciem.

Wróć do spisu treści