Ciąża urojona - Bernenski Pies Pasterski i Pinczer Miniaturowy

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Ben Williams
Hodowla Mocne Góralki
Hodowla Mocne Góralki
Przejdź do treści

Ciąża urojona to naturalny, fizjologiczny stan, w którym pojawiają się psychiczne i fizyczne objawy ciąży. Można go zaobserwować ok. 2 miesiąca po cieczce.

Przyczyny
Przyczyny tego stanu nie są dobrze poznane, ale prawdopodobnie wynikają z reakcji organizmu na zmiany hormonalne zachodzące w tym czasie.
Objawy
Objawy ciąży urojonej są takie same jak rzeczywistej ciąży. Organizm zaczyna przygotowywać się do wydania potomstwa, powiększają się gruczoły mlekowe i pojawia się mleczna wydzielina. Suka zaczyna zachowywać się niespokojnie, przestaje jeść i mieć ochotę na spacery. Zaczyna szykować legowisko, kopie doły w ogrodzie, gromadzi zabawki.
Leczenie
Przy łagodnym przebiegu, wystarczy zapewnić suce dużo ruchu i ćwiczeń umysłowych (nauka nowych komend, itp) oraz ograniczyć pieszczoty i ilość pokarmu (nawet o 75 %). Podawane jedzenie nie powinno zawierać zbyt dużych ilości białka. Można też od zakończenia cieczki podawać homeopatyczny preparat Pulsatilla. Jeśli gruczoły mlekowe są nabrzmiałe, należy zastosować okłady (łyżeczka sody na szklankę letniej wody). Przy cięższym przebiegu ciąży należy podawać preparaty hamujące produkcję mleka, np. Galastop, stosować okłady i zasięgnąć porady u weterynarza.
Stan zapalny sutka może doprowadzić do powstania guza. Jeśli ciąża urojona występuje po każdej cieczce, suczkę należy poddać sterylizacji. Jest to również najlepszy środek zapobiegawczy. Wbrew obiegowym opiniom, urodzenie szczeniąt wcale nie likwiduje tego problemu.

Wróć do spisu treści