Ciąża - Bernenski Pies Pasterski i Pinczer Miniaturowy

"Na świecie nie ma lepszego psychiatry od szczeniaka liżącego cię po twarzy" - Ben Williams
Hodowla Mocne Góralki
Hodowla Mocne Góralki
Przejdź do treści

Ciąża u suk trwa 9 tygodni. Poród następuje pomiędzy 57 a 64 dniem, przy czym za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się pierwszy termin krycia. Ponieważ objawy ciąży urojonej są takie same, o efektach krycia warto się upewnić badaniem USG. Można je wykonać po 21 dniu, choć pewniejszy wynik otrzymamy po 25 dniu. Oprócz potwierdzenia ciąży, mamy również możliwość poznać przybliżoną liczbę szczeniąt. Przybliżoną dlatego, że nie wszystkie płody są dobrze widoczne podczas badania (zwłaszcza jeśli rezygnuje się z golenia brzuszka), ale również część z nich może ulec resorpcji w wyniku nadmiernej ich ilości, niedożywienia lub infekcji suki. Zazwyczaj liczba urodzonych szczeniąt jest o kilka sztuk większa od tej, która została stwierdzona podczas badania.

Najważniejszą sprawą podczas tych 9 tygodni jest odpowiednie żywienie suki. Do 5-6 tygodnia nie ma potrzeby zwiększania ilości pożywienia, gdyż płody zwiększają w tym czasie swoją masę tylko o 30%. W czwartym tygodniu można zaobserwować u suki kilkudniowy spadek apetytu, jednak później wszystko wraca do normy. W pierwszym miesiącu ciąży należy suce zapewnić normalną ilość ruchu i utrzymywać ją w dobrej kondycji fizycznej. Od 5-6 tyg. stopniowo zwiększamy ilość pożywienia, średnio o 10 % tygodniowo. Jeśli suka jest karmiona suchą karmą, w tym czasie należy podawać jej karmę dla psów aktywnych bądź dla szczeniąt. Dzienną dawkę dzielimy na małe porcje, gdyż suka ma teraz mniej miejsca w jamie brzusznej. Ucisk płodów na pęcherz i jelita powoduje potrzebę częstszego oddawania moczu i załatwiania się, a więc właścicieli czeka więcej spacerów, również w nocy. W tym czasie ilość ruchu należy dostosować do potrzeb suki. Nie wskazane jest chodzenie po schodach, wskakiwanie do auta, czy inne czynności obarczone ryzykiem. Należy jej też zapewnić spokój i unikać zaczepek ze strony innych psów.
W pierwszych tygodniach ciąży można podawać suce zwiększoną ilość wapnia, gdyż jej zapotrzebowanie bardzo wzrośnie po porodzie, a organizm nie jest w stanie sam pokryć tak ogromnych potrzeb. Od 5 tygodnia dzienne zapotrzebowanie na wapń to 165 mg na 1 kg wagi ciała, a na fosfor 120 mg na 1 kg wagi ciała suki. Przy liczeniu potrzebnej ilości należy pamiętać, że minerały te są zawarte w karmie i uwzględnić tę ilość podając dodatkowe preparaty. Na kilka dni przed porodem nie należy suce podawać wapnia (wystarczy ilość zawarta w suchej karmie), gdyż przez to zahamowana zostaje praca gruczołów przytarczycznych i organizm nie może zmobilizować się do fizjologicznego, zwiększonego wydzielania wapnia podczas porodu. Może to prowadzić to do osłabienia skurczów i rzucawki poporodowej.
Istnieją również teorie, że podawanie w czasie ciąży kwasu foliowego i witaminy C może zmniejszyć ryzyko wystąpienia dermoid sinusa, nie jest to jednak udokumentowane naukowo.
Od 35 dnia następuje rozwój gruczołów sutkowych. Powiększają się i twardnieją, a skóra wokół nich różowieje. Pod koniec ciąży pojawia się mleczny wyciek. W ostatnim tygodniu można zaobserwować ruchy szczeniąt widoczne przez skórę i wyczuć je ręką. Około 2-3 tygodnie przed porodem należy udostępnić suce kojec, tak aby zdążyła się do niego odpowiednio wcześniej przyzwyczaić.
Podczas całego okresu ciąży suka może bardziej szukać towarzystwa rodziny i potrzebować pieszczot. Inne typowe objawy, nasilające się zwłaszcza pod koniec ciąży, to kopanie jam w ziemi lub grzebanie w legowisku, gromadzenie zabawek i kocy. Dzień lub dwa przed porodem suka przestanie jeść i zacznie oczyszczać jelita. Od tej pory bądź w gotowości, poród może zacząć się w każdej chwili, choć zazwyczaj są to godziny nocne. Pamiętaj, że dla twojej suki to doświadczenie jest bardziej stresujące niż dla ciebie i że potrzebuje ona twojego wsparcia i opieki.

Wróć do spisu treści